Parafia pw. Matki Bożej
Pocieszenia w Poznaniu
Archidiecezja Poznańska
Wieczorem w dniu zmartwychwstania, tam gdzie przebywali uczniowie, choć drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami, przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł do nich: "Pokój wam!" A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok... czytaj więcej
„Apostołowie w Jerozolimie dowiedzieli się o tym, że mieszkańcy Samarii przyjęli słowo Boże. Wysłali więc do nich Piotra i Jana. A oni przyszli i modlili się za nich, aby otrzymali Ducha Świętego. Bo na żadnego z nich jeszcze nie zstąpił. Byli jedynie ochrzczeni w imię Pana Jezusa. Nakładali na nich ręce, a oni otrzymywali Ducha Świętego” (Dz 8, 14-26).
Bierzmowanie jest sakramentem, który jest dopełnieniem chrztu i w którym zostajemy obdarzeni Duchem Świętym. Kto w wolności decyduje się na życie w pełni chrześcijańskie i po rozeznaniu wykazuje się dojrzałością w wierze, dzięki temu sakramentowi otrzymuje siłę, aby świadczyć o Bożej miłości słowem i czynem.
Bierzmowania w parafii udzielane jest raz na rok, z reguły w okresie wielkanocnym, podczas Mszy świętej. Udziela go biskup (który w razie potrzeby może wyznaczyć do pomocy lub w swoim zastępstwie kapłana), który prosi o dar Ducha Świętego poprzez nałożenie rąk oraz namaszczenie świętym olejem Krzyżma, wypowiadając słowa: „N., przyjmij znamię daru Ducha Świętego”.
Bierzmowania może otrzymać każdy, kto:
Świadkiem bierzmowania może być każdy, kto:
Ponadto prawo kanoniczne zachęca, aby świadkami bierzmowania był jeden z rodziców chrzestnych. Jego zadaniem jest troszczyć się, „ażeby bierzmowany postępował jako prawdziwy świadek Chrystusa i wiernie wypełniał obowiązki związane z tym sakramentem”. Świadek bierzmowania jest reprezentantem wspólnoty Kościoła i poręczycielem przyjmowanego sakramentu; ma być dla bierzmowanego wzorem życia zgodnego z wyznawaną wiarą; ma towarzyszyć bierzmowanemu przede wszystkim modlitwą.
Przygotowanie do przyjęcia sakramentu bierzmowania obejmuje trzy lata formacji, obejmującej życie sakramentalne, pobożne uczestnictwo w życiu Kościoła oraz uczestnictwo na katechezach w ramach spotkań w małych grupach. Kandydaci III rocznika muszą ponadto potwierdzić swoje przygotowanie uzupełnionym indeksem oraz wziąć udział w wyjazdowym Dniu Skupienia przed przyjęciem bierzmowania. Każdy rok przygotowań kończy się indywidualnym spotkaniem z kapłanem, tzw. scrutinium.
Ogłoszenia dla kandydatów do bierzmowania są na bieżąco umieszczane na tablicy ogłoszeń oraz na stronie facebook: https://www.facebook.com/Bierzmowani-MBP-Pozna%C5%84-1473002746339244/
W ramach przygotowań do bierzmowania, w ciągu roku odbywają się spotkania dla rodziców kandydatów. Jest również możliwość przygotowania do bierzmowania dla osób dorosłych: zgłoszenia odbywają się osobiście u księdza do końca października.
Przygotowanie do bierzmowania można najwcześniej rozpocząć w pierwszej klasie gimnazjalnej. Zgłoszenia odbywają się drogą internetową, poprzez wypełnienie formularza do końca września.
FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY
Co jeśli chcę rozpocząć przygotowanie w drugiej klasie gimnazjum?
Przygotowanie do bierzmowania nie trzeba rozpoczynać w pierwszej klasie, można później, ale trwa ono zawsze trzy lata. W związku ktoś, kto rozpoczyna przygotowanie w drugiej klasie gimnazjum będzie bierzmowany w pierwszej klasie szkoły średniej.
Ilość miejsc w grupie jest ograniczona. Co jeśli nie będzie pasował żaden termin?
Spotkania w małych grupach odbywają się raz w miesiącu i są obowiązkowe. Ilość miejsc w grupie jest ograniczona, aby spotkania były dobrze przeprowadzane. Jeśli żaden z wolnych terminów nie pasuje, wtedy trzeba skontaktować się osobiście z księdzem wikariuszem, w celu właściwego rozwiązania sytuacji (np. przez zamianę itp.)
Co jeśli nie zgłosiłem się do końca września?
Możliwość zgłaszania się na pierwszy rok przygotowania do bierzmowania kończy się 30 września. Po tym terminie, najpóźniej do końca października, wszelkie inne sytuacje należy osobiście zgłosić u księdza wikariusza.
+ Ks. Antoni Sroka 29 rocz. śm. – o dar Nieba Żywy Różaniec
Z okazji urodzin Zbigniewa – o zdrowie i błogosławieństwo Boże dla Niego i Rodziny
+ Janina Kawa (80 urodziny przypadają) – od córki z rodziną
Msza św. prymicyjna – ks. Mateusz Kufel
Z okazji imienin Leszka – z prośbą o Boże błogosławieństwo, opiekę Matki Bożej i zdrowie
O szczęśliwe rozwiązanie dla Marty
Z okazji 40 urodzin Mariety - z podz. za otrzymane łaski, z prośbą o dalszą opiekę Bożą dla niej i jej rodziny
+ Zdzisław Nowicki 3 rocz. śm., Zofia i Antoni Kasperscy – o nagrodę Nieba
+ Ryszard Makulski – od żony z rodziną
+ Pelagia, Mieczysława (f), Lech i za zm. z rodz.
O błogosławieństwo dla Zuzanny i Mikołaja z 9 rocznicę ślubu i ich dzieci: Łucji i Maurycego oraz o szczęśliwe rozwiązanie dla Zuzanny
+ Felicja Cyplik, zm. z rodz. Walkowiaków i Nowaczyńskich – o nagrodę Nieba
Msza św. w intencji Księży Neoprezbiterów: Ks. Mateusza Danielewicza i Ks. Mateusza Kufla
W intencji Kapłanów sprawujących posługę w naszym kościele – z prośbą o błogosławieństwo Boże i Światło Ducha Świętego
+ Alicja, Andrzej, Janina, Władysław Mizerni, Janina i Andrzej Kuśnierek
Msza św. dziękczynna za udaną operację Agaty, z prośbą o zdrowie
Za zmarłych Parafian: + Zuzanna Antkowiak – od sąsiadów, + Henryk Konatkowski 10 rocz. śm., + Weronika Konatkowska, + Brunon i Wanda Borowscy, + Bogusława Łąkowska, Anna Śmierzchalska – o dar Nieba, + Halina i Tadeusz Łukaszewscy
Z okazji 75 urodzin Wandy – z podz. za łaski, z prośbą o zdrowie i dalsze łaski oraz z prośbą o powrót syna do Kościoła
+ Kornelia Manoch, Helena Manoch, Marek Racki oraz o błogosławieństwo Boże dla rodziny