Przejdź do treści

Parafia pw. Matki Bożej
Pocieszenia w Poznaniu
Archidiecezja Poznańska

Czytanie z dnia

Pewnego dnia przyszedł do Jezusa trędowaty i upadając na kolana, prosił Go: „Jeśli chcesz, możesz mnie oczyścić”. Zdjęty litością, wyciągnął rękę, dotknął go i rzekł do niego: „Chcę, bądź oczyszczony”... czytaj więcej

85 Poznańska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

Pielgrzymi wyruszyli spod Katedry. Na Jasną Górą dotrą 15 lipca.


Dzień 1. 6 lipca sobota , Poznań-Środa Wlkp.

Z kazania ks. Arcybiskupa Gadeckiego
Przed Zesłaniem Ducha Świetego apostołowie stali się nieustraszonymi w głoszeniu Ewangelii. Dziś wielu chrześcijan nie jest zdolnych do dawania świadectwa. Być napełniony Duchem Świętym  to być napełnionymi Chrystusem. Św. Jan Paweł 2 Żyje już nie ja ale żyje we mnie Chrystus. Chrystus daje mi siebie a ja daje siebie Chrystusowi. Napełnienie Duchem Świętym jest stylem życia. Jestem w łasce uświęcającej i mam Ducha Świetego. My chcemy iść z Maryja w nowe czasu w mocy Bożego Ducha. Publiczne przyznanie się do Chrystusa jest uczestnictwem w pielgrzymce. Kto przyzna się do mnie przed ludźmi do tego i ja przyznam się przed Ojcem. 
 


Dzień 2. 7 lipca niedziela, Środa Wlkp.-Jarocin

Z każdego cierpienia Bóg może wyprowadzić dobro. Każdy cierpiący jest skarbem dla Kościoła. Zadaniem tych którzy nie cierpią jest obmodlić tego człowieka żeby dal radę je znieść. Nasza Matka do której pielgrzymujemy tez przeżyła trudy i cierpienia ziemskiego życia. Módlmy się abyśmy dojrzewali do zaufania Bogu.


Dzień 3. 8 lipca poniedziałek, Jarocin-Raszków

Czy Maryja patrzy na nas wzrokiem radości czy zasmucenia . Prośmy aby Maryja spojrzała na nas wzrokiem wiary i nadziei aby można było w te nowe czasy wyruszyć razem z nią.


Dzień 4. 9 lipca wtorek, Raszków-Pogrzybowo

Znacznie więcej jest osób powołanych niż nam się wydaje. Każdy człowiek słyszy w swoim sercu powołanie, jednak większość nie odpowiada na nie. Każdy z nas jest odpowiedzialny za powołania poprzez klimat który tworzymy. Dar rady nie zawsze jest dany po to aby poradzić drugiemu człowiekowi. Jest dany abyśmy sami umieli sobie poradzić w życiu. Abyśmy umieli poznać wole Boża i swoją wole złączyć z wolą Bożą. Dar męstwa nam w tym pomaga. Prośmy o dar męstwa dla kapłanów aby pomagał im łączyć wolę Boża ze swoją wolą. Bóg chce przekazywać swoje słowo przez człowieka i dlatego powołuje. Doświadczenie z sukcesów i porażek ma nam pomagać w wypełnianiu woli Bożej. Z nami jest Matka Jezusa. Zawierzmy jaj wszystkie dni aby nam wypraszają łaskę u Boga nawet jak nie zauważamy łask Bożych. Aby to było świadectwo które będzie pomagało wzrastać powołaniu. Módlmy się tej intencji.


Dzień 5. 10 lipca środa, Ostrów-Ostrzeszów

Z kazania w Kotlowie
Biskup Damian Bryl
To miejsce uczy nas być w Kościele. Uczymy się Kościoła który jest kościołem ludzi grzesznych, potykających się. Pielgrzymka to doświadczenie wspólnoty. Idą moi bracia i siostry na których mogę liczyć. Wspólnota prawdziwa to rodzina. Budujemy dobre relacje. Każdy może czerpać z bogactwa innych. Uczucie wspólnoty, wzajemności. Zależy mi na innych. Nie stracicie wrażliwości na siebie, wzajemności. Doświadczenie wspólnej drogi uczy nas bycia w Kościele. Pielgrzymka to wspólnota ludzi w drodze. Tak jak Kościół. Uczmy się miłości do Jezusa, Maryi ale i Kościoła. Kościoła słabych ludzi. Uczmy się budowania jedności Kościoła. Każdy ma swoje miejsce w Kościele. Ważne miejsce. To co wnosicie jest dla Kościoła ważne. Proszę budujmy razem te wspólnotę razem z Jezusem i w jego mocy. Abyśmy się angażowali i budowali jedność tej wspólnoty. Czy jesteście tymi którzy budują jedność? Jak budujesz jedność? Abyśmy rozpalali się do budowania jedności w naszych wspólnotach, w Kościele. Budowanie jedności opiera się na szacunku dla każdego. Bez szacunku nie ma miłości. Musimy być pokornymi wobec tego, co się rodzi w nas, ale jedność wymaga słuchania brata i siostry. Trzeba być gotowy aby siebie dać. Budować jedność to mieć wrażliwość na najsłabszych najuboższych. To miejsce niech będzie czasem poruszenia serca aby więcej kochac Jezusa naszego Zbawiciela.


Dzień 6. 11 lipca czwartek, Ostrzeszów-Kępno

Z kazania w Parzynowie

Korzenie to synonim tego co dziś nazywamy Ojczyzną. Nasze dziedzictwo. C.K. Norwid nazwał Ojczyznę Matką. Niezależnie gdzie losy nas rzuca wraca się do Ojczyzny, do Matejki, do domu rodzinnego. Nasza Nieppdlegla miała zawsze barwy biało czerwone. Biały - czystość intencji, czerwone - meczeństwo. Dzisiaj modlimy się za nasza Ojczyznę modlimy się razem z Maryją. Maryja sama wybrała sobie nas Polaków a to zobowiązuje. Módlmy się aby kolejne pokolenia Polaków nie zapomniały o swoich korzeniach.

Z konferencji w drodze Żyjmy tak aby inni mogli czytać w nas Ewangelię.


Dzień 7. 12 lipca piątek,Kępno-Dzietrzkowice

Z kazania w Opatowie
Dzisiaj szczególnie modlimy się za rodziny. Za dzieci które tak bardzo potrzebują modlitwy. Aby w naszych domach była prawdziwa miłość. Polecamy wszystkich cierpiących nasze cierpiące serca. Prosimy o dary Ducha Świetego, o zawierzenie Jego działaniu. Aby nasze rodziny były na wzór Świętej Rodziny. 

Z konferencji ks. kapelana Łukasza Łukasika
Człowiek wierzący nie ma problemów, człowiek wierzący ma wyzwania.


Dzień 8. 13 lipca sobota, Kępno-Dalachów

Z kazania w lesie pod Wróblewem
Bez wiary w zmartwychwstanie umarłych życie jest bez sensu. Smierć to jest moment spotkania z tym którego kochamy najbardziej. Nasze życie to oczekiwanie tego momentu. Ten dzień jest dla nas aby zaprzyjaźnić się z siostrą śmiercią


Dzień 9. 14 lipca niedziela, Dalachów-Kłobuck

Z kazania w Krzepicach
Jak często jesteśmy podobni do tych którzy nas gorszą? Możemy biadolić ze Kościół coraz mniejszy ze coraz mniej ludzi na pielgrzymce. Skupiamy się na czubku własnego nosa. Dzisiaj trzeba uderzyć się w piersi. 
Jeśli młodzież nie zobaczy w nas miłosiernych Samarytan to nigdy nie będzie miała przykładu. Samarytanin musiał czuć się kochany bo podzielił się ta miłością z kimś kto tej miłości potrzebuje. Jeśli stajemy do Eucharystii i nie czujemy się kochani to nikogo nie przekonamy do Kościoła. Jeśli nie zaczniemy kochac innych ludzi to Kościół będzie się kurczył. Chciejmy dać się porwać Duchowi Świętemu i pamietajmy ze czeka na nas wieczność. Dajmy się poprowadzić i nie traćmy szansy na świętość. Jeśli ktoś nas potrzebuje to zadziałamy bo drugiej okazji może nie być.


Dzień 10. 15 lipca poniedziałęk, Kłobuck-Jasna Góra

Z kazania na Wałach na Jasnej Górze
biskup Szymon Stułkowski
Pielgrzymka to doświadczenie żywego Kościoła. Tworzymy jedną wspólnotę i mamy jeden cel. To doświadczenie możemy przełożyć na naszą codzienność. Trzeba nam ożywiać Kościół właśnie takim zaangażowaniem. Na pielgrzymce jest taki klimat że możemy się dzielić z innymi jak przeżywamy Boga. Promieniejemy tym doświadczeniem na innych których spotkamy, abyśmy to doświadczenie Kościoła przekazywali dalej. Tylko dzięki mocy która jest w Eucharystii i Słowie Bożym możemy dalej ten Kościół tworzyć. Pielgrzymka to ważny i święty czas. Warto go przedłużać. Czas pielgrzymowania jest czasem w którym objawia się Chwała Jezusa. Troszczmy się o zjednoczenie w Kościele. Potrzeba świadectwa żywej wiary. Aby Chwała Jezusa objawiała się w codziennym życiu. I chcemy o to dzisiaj prosić Maryję. Niech Maryja która turaj króluje wyprasza nam otwarte serca i umysły na swojego Syna byśmy od niej uczyli się wiary byśmy z Nim szli w nowe czasy. Przyszłość należy do Chrystusa. Kto z Chrystusem trzyma ten radości życia wiecznego doświadczy. Amen.

 

relacja z pielgrzymki i zdjęcia: Joanna i Marta Noskowiak

Kalendarium parafialne
najważniejsze daty

Wtorek 20 lutego

0800

Msza Św.

Do Miłosierdzia Bożego i Matki Bożej Pocieszenia o łaskę zdrowia dla Aleksandry


0830

Msza Św.

Różaniec


1800

Msza Św.

+ Roman Trąmpczyński – id sąsiadów z ul. Marciniaka

Środa 21 lutego

0800

Msza Św.

Z okazji 30 urodzin Kingi – z prośbą o Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej


0830

Różaniec


1800

Msza Św.

+ Sylwester Otworowski

Czwartek 22 lutego

0800

Msza Św.

W int. Bogusławy i Wojciecha z okazji urodzin – z podz. za otrzymane łaski i z prośbą o opiekę Matki Bożej, błogosławieństwo i zdrowie


0830

Różaniec


1800

Msza Św.

+ Roman Klemczak – od rodz. Zettler

Piątek 23 lutego

0800

Msza Św.

O łaskę zdrowia dla Heni


0930

Różaniec


1700

Droga Krzyżowa z udziałem dzieci


1800

Msza Św.

+ Jan Przybył, Aleksandra – o dar Nieba


1830

Droga Krzyżowa z udziałem młodzieży i dorosłych

Sobota 24 lutego

0800

Msza Św.

Intencja Sióstr Dominikanek


0800

Różaniec


1800

Msza Św.

W intencji Marka i Ewy – o drowie i opiekę Matki Bożej

Parafia pw. Matki Bożej Pocieszenia w Poznaniu

ul. Kartuska 33, Poznań
tel. 61 822 11 99
tel/fax 61 822 17 82
email: mbpocieszenia@archpoznan.pl

Zobacz także

Polityka Prywatności

Media społecznościowe

Biuro parafialne

tel. 61 822 17 82
email: mbpocieszenia@archpoznan.pl

Poniedziałek, środa i piątek: 17:00 – 19:00
Czwartek: 08:30 – 10:00

W pierwszy piątek miesiąca biuro jest nieczynne.
Sprawy pilne można załatwić po każdej Mszy św.

Konta bankowe

Konto Parafii pw. MBP w Poznaniu
84 1090 1362 0000 0000 3603 9505

Konto Parafii pw. MBP w Poznaniu
Budowa Ośrodka Duszpastersko-Kulturalnego
78 1090 1463 0000 0001 3367 7237

Konto CARITAS przy Parafii MBP
04 1090 1362 0000 0000 3677 1937

Godziny Mszy Św.

Niedziele i święta:
8:00 9:30 11:00 12:30(dzieci) 18:00(młodzież) 20:00

Poniedziałek - sobota:
8:00 18:00

Nabożeństwa

Nabożeństwo ku czci św. Józefa
wtorek w łączności z Mszą św. 8:00
Msza św. i Nowenna do Matki Bożej Pocieszenia
środa 18:00
Godzinki
niedziela 7:30

Spowiedź

Okazja do spowiedzi
w ciągu tygodnia 30 min. przed Mszą św., w sobotę 17:00 – 18:00